ابتلا به بیماری های خطرناک از احساس تنهایی کردن در زندگی

احساس تنهایی کردن در زندگی وقتی در کنار خانواده هستی بسیار بد می باشد احساس تنهایی کردن باعث ابتلا به بیماری ها خطرناک از جمله حمله قلبی و گرفتگی عروق می شود مردان و زنانی که احساس تنهایی می‌کنند در مقایسه با افرادی که تنها زندگی می‌کنند عمر کوتاهتری دارند بررسی‌ها نشان می‌دهد احساس تنهایی صرف نظر از نوع بیماری قلبی‌، سطح تحصیلات، شاخص توده بدنی و استعمال سیگار پیامدهای مخربی برای افراد دارد.

در این بررسی آمده است مردان و زنانی که احساس تنهایی می‌کنند در مقایسه با افرادی که تنها زندگی می‌کنند بیشتر احتمال دارد دچار مشکلات سلامت روان و بیماری‌های قلبی شوند و همچنین احتمال مرگ زودهنگام در آنان بیشتر است.

به گفته محققان احساس تنهایی خطر مرگ را در مردان و زنان دو برابر افزایش می‌دهد. همچنین بروز علائم افسردگی و اضطراب در این افراد سه برابر بیشتر است و کیفیت زندگی آنان نسبت به افرادی که احساس تنهایی ندارند به طور چشمگیری پایین‌تر است.

همچنین عدم برخورداری از حمایت‌های اجتماعی پیامدهای جدی روی سلامت می‌گذارد زیرا این افراد سبک زندگی ناسالم‌تری داشته و بیشتر تحت تاثیر حوادث استرس‌زا قرار می‌گیرند.

بیماری قلبی شما وخیم‌تر شده است

آیا به بیماری قلبی مبتلا هستید و به نظر می‌رسد بدون دلیل خاصی شرایط آن وخیم‌تر شده است؟ تنهایی ممکن است دلیل این شرایط باشد. طی یک مطالعه در دانمارک، زمانی که پژوهشگران شرایط ۱۳,۴۶۳ بیمار مبتلا به بیماری‌های قلبی مانند آریتمی، نارسایی قلبی و بیماری دریچه قلب را تجزیه و تحلیل کردند، دریافتند که احساس تنهایی با دو برابر شدن خطر مرگ مرتبط بوده است.
همواره با احساس خستگی مواجه هستید

افرادی که از روابط خود در زندگی ناراضی هستند، اغلب بی خوابی‌های شبانه را تجربه می‌کنند که به دشواری در تمرکز و احساس خستگی در طول روز منجر می‌شود. بنابر مطالعه‌ای که در نشریه Psychological Medicine منتشر شد، افراد تنها نسبت به همتایان اجتماعی خود ۲۴ درصد احتمال بیشتری دارد با احساس خستگی مواجه شده و در حفظ تمرکز نیز دچار مشکل می‌شوند.

با چربی اضافه در ناحیه شکم مواجه هستید

سطوح هورمون کورتیزول در جریان خون افرادی که احساس تنهایی می‌کنند بیشتر است و این خبری بد برای آنهای است که نگران اندازه دور کمر خود هستند. بنابر پژوهشی که در دانشگاه ییل انجام شد، افزایش سطوح هورمون کورتیزول می‌تواند موجب افزایش وزن در ناحیه شکم افرادی شود که اضافه وزن ندارند. باید به این نکته اشاره داشت که از بین بردن چربی این قسمت از بدن دشوارتر است.

بیماری‌های مزمن مختلف در شما تشخیص داده شده اند

تنهایی به همان اندازه که می‌تواند سلامت جسمانی انسان را تحت تاثیر قرار دهد، بر سلامت روانی نیز تاثیرگذار است. بنابر پژوهشی که در دانشگاه ایالتی اوهایو انجام شد، افراد تنها زمانی که با استرس مواجه می‌شوند، افزایش در سطوح پروتئین‌های التهاب‌زا را تجربه می‌کنند و این التهاب می‌تواند به بیماری‌هایی مانند دیابت نوع ۲، آرتریت و بیماری قلبی منجر شود.

حافظه شما رو به افول است

تنهایی می‌تواند بر شرایط حافظه انسان نیز اثر منفی بگذارد، از این رو اگر قصد دارید در سنین بالا حافظه‌ای قوی داشته باشید، برقراری ارتباط با دیگران و پرهیز از تنهایی یکی از گزینه‌هایی است که می‌توانید مد نظر قرار دهید.

 

بنابر پژوهشی که در نشریه JAMA Psychiatry منتشر شد، افرادی با سطوح بالای پلاک‌های آمیلوئیدی، نشانگری از بیماری آلزایمر، در مقایسه با آن‌هایی که فاقد این نشانگر بودند، ۷.۵ برابر احتمال بیشتری داشت تا تنهایی خود را گزارش کنند.