خواص عدس در طب سنتی و روایات اسلامی و احادیث

عدس متعدل و خشک است پوست عدس به عنوان یک ملین استفاده می شود و خود عدس ضد اسهال است عدس شیر مادران را زیاد می نماید التهاب را در بدن کم نموده و یک مواد غذایی ضد التهاب شناخته شده است افرادی که معده شان گاز تولید می نماید می توانند روزانه چند قاشق به عنوان دارو استفاده نمایند ضماد عدس برای ترک و خشکی پوست دست و پا بسیار مفید است .

خداوند در قرآن می فرماید:و اذ قلتم یا موسی لن نصبر علی طعام واحد فادع لنا ربک یخرج لنا ممّا تنبت الارض من بقلها و قثآئها و فومها و عدسها و بصلها …(۱)

آن زمان را که گفتید:ای موسی، ما بر یک نوع طعام نتوانیم ساخت از پروردگارت بخواه تا برای ما از آنچه از زمین می روید چون سبزی و خیار و سیر و عدس و پیاز برویاند.

موسی گفت:آیا می خواهید آنچه را که برتر است به آنچه فروتر است بدل کنید؛ به شهری بازگردید که در آن جا هر چه خواهید به شما دهند. مقرر شد بر آن ها خواری و بیچارگی و خشم خدا را بر خود هموار ساختند و این بدان سبب بود که به آیات خدا کافر شدند و پیامبران را به ناحق کشتند و نافرمانی کردند و تجاوز ورزیدند.

امام صادق فرموده اند:خوردن عدس، عطش و تشنگی را که یکی از مشکلات رایج در فصول گرما است را قطع و معده را تقویت می نماید و درمان هفتاد بیماری در آن نهفته است چرا که معده را آرامش می بخشد و درد آن را تسکین می دهد و هر زمانی که یکی از اطرافیان حضرت دچار هیجان (و فشار) خون می شد، به او می فرمودند:عدس بخورید، چرا که پایین آورنده فشار خون است و حرارت زیاد بدن را کم می نماید.

خواص سویق عدس در طب اسلامی

سویق عدس مقوی، قطع کننده ی عطش و تقویت کننده ی معده است. صفرا را خاموش و درون را خنک و هیجان خون را ساکن می کند. داروی خونریزی (عدم قطع حیض) زنان و شفای هفتاد نوع بیماری است.

امام صادق علیه السلام که فرمودند :سویق عدس عطش را قطع می کند و معده را قوی می کند و در آن شفای هفتاد بیماری است و صفرا را خاموش می کند و درون را خنک می کند.

علی بن مهزیار نقل می کند که خانمی دوچار حیض (عادت ماهیانه) شد و خون آن متوقف نمی شد تا اینکه نزدیک بود که بمیرد ! پس امام جواد علیه السلام امر کرد که به او سویق عدس بدهیم پس به او دادیم و خوب شد.

عدس سودا زا است اما سویق آن مشکلات خونی را حل می کند و در مواردی که بعضی از اصحاب اهل بیت مشکل خونی پیدا می کردند به آن ها می فرمودند :«از سویق عدس بخور ؛ چرا که جوش آمدگیِ خون را فرو می نشاند و حرارت را خاموش می کند»

همچنین، همان گونه که بیان شد سویق عدس عطش را هم بر طرف می کند و از اهل بیت علیهم السلام این گونه نقل شده که هر گاه به مسافرت می رفتند سویق عدس همراه خود می بردند.

در حدیثی آمده است که سویق عدس تشنگی را زایل می کند و معده را قوت می دهد و صفرا را فرو می نشاند و معده را پاک می کند و هفتاد درد را دواست و هیجان خون و حرارت را برطرف می کند.

مطالب مرتبط