بیوگرافی سید مهرداد ضیایی و همسرش ژیلا تقی‌زاده

سید مهرداد ضیایی متولد سال ۴۷ در اصفهان می باشد وی فارغ التحصیل رشته تئاتر، سینما، تلویزیون در دانشگاه ایران می باشد او از سال ۶۹ فعالیت خود را در زمینه بازیگری آغاز نمود و در سریال گاندو که به تازگی از شبکه سوم سیما پخش میشود به ایفای نقش پرداخته است  وی کارشناسی منابع طبیعی نیز دارد همسر سید مهرداد ضیایی ژیلا تقی‌زاده داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نقاش است.

سید مهرداد ضیایی بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون ایران، متولد سال ۱۳۴۷ در اصفهان است. او نویسنده و پژوهشگر است و تاکید می‌کند بازیگری برای او فقط راهی است برای کسب کمی درآمد بیشتر و بیش از ۲۰ سال است در عرصه فرهنگ و هنر فعالیت می‌کند.

در کارنامه کاری سید مهرداد ضیایی بیشتر ایفای نقش مکمل دیده می‌شود که البته خودش از این وضعیت راضی است و می گوید: من بازی ام را از تئاتر شروع کرده ام. برایم نقش اول و دوم بودن اهمیتی ندارد. برایم کیفیت نقش مهم است.

در سینما نقش مکمل بودن بر مبنای قدرت بازیگری و کیفیت ارائه کار هنری نیست. همه می‌دانیم که مبنایش فروش گیشه است. من اگر در سینما نقش اول بگیرم یا مکمل یا سیاهی لشکر باشم، فکر می‌کنم گیشه این را تعیین کرده است

تحصیلات سید مهرداد ضیایی

مهرداد ضیایی در رشته مهندسی منابع طبیعی با گرایش جنگل فارغ‌التحصیل شده و در رشته ارتباطات با گرایش روزنامه‌نگاری نیز درس خوانده است. رشته وکالت را هم نیمه‌کاره رها کرده است.

ژیلا تقی‌زاده، همسر سید مهرداد ضیایی

همسر سید مهرداد ضیایی ژیلا تقی‌زاده داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و نقاش است. ژیلا تقی‌زاده در سال هزار و سیصد و سی و هشت در تهران زاده شد. تقی زاده در سال هزار و سیصد و شصت و هفت در رشته کارشناسی گرافیک از دانشگاه الزهرا فارغ‌التحصیل شد. او از سال هزار و سیصد و شصت و چهار نمایشگاه‌های نقاشی گوناگونی به صورت انفرادی و گروهی در گالری‌های مختلف برگزار کرده است.

ژیلا تقی زاده از سال هزار و سیصد و هشتاد و چهار همکاری خود را با رادیوی برون‌مرزی صدای آشنا، رادیو فرهنگ، رادیو جوان، رادیو نمایش و رادیو سلامت در زمینه نمایشنامه‌نویسی رادیویی آغاز کرد. از دیگر فعالیت‌های او طراحی و اجرای پوسترهای تئاتر، تصویرگری کتاب‌ها و نشریات گوناگون، طراحی صحنه و لباس و عروسک در نمایش‌ها و تئاترهای مختلف بوده است که جوایز مختلفی را نصیب او کرده است.

 

فرزند سید مهرداد ضیایی

سید مهرداد ضیایی و ژیلا تقی‌زاده دارای یک فرزند دختر به نام افروز می‌باشند.

سید مهرداد ضیایی ورود به عرصه بازیگری تا شناخته شدن

مهرداد ضیایی دانش‌آموختهٔ بازیگری از دانشگاه هنر است و از سال ۱۳۶۹ حرفهٔ بازیگری را آغاز کرد. بازیگری برای ضیایی از حضور در تئاتر آغاز شد و در تلویزیون و سینما و بعد در اداره کل نمایش رادیو ادامه پیدا کرد. سید مهرداد ضیایی نخستین بار در سینما در فیلم “شب دهم” به کارگردانی جمال شورجه حضور یافته و بازی کرده است.

سید مهرداد ضیایی در فیلم مارمولک

سید مهرداد ضیایی سال ۱۳۸۲ در فیلم مارمولک به کارگردانی کمال تبریزی بازی کرد. او در این فیلم با هنرمندانی چون پرویز پرستویی، سیروس همتی، شاهرخ فروتنیان و رعنا آزادی‌ور همکاری داشت.

سید مهرداد ضیایی و دخترش افروز

سید مهرداد ضیایی بازیگر پرکار سینما و تلویزیون

سید مهرداد ضیایی در سال ۱۳۹۰ با بازی در ۶ فیلم و سریال سینما و تلویزیون سال هنری پرکاری را تجربه کرد. آثار مهم سید مهرداد ضیایی در این سال، بازیگری در “فیلم فرزند خوانده” به کارگردانی وحید نیکخواه‌آزاد، فیلم “یک خانواده محترم” به کارگردانی مسعود بخشی، فیلم “یکی برای همه” به کارگردانی محمد آهنگرانی، سریال “مختارنامه” به کارگردانی سید داود میر‌باقری، سریال “هفت خوان تا بهشت” به کارگردانی عباس پاک نهاد و سریال “راه شب” به کارگردانی داریوش فرهنگ محسوب می‌شود.

بازی سید مهرداد ضیایی در مجموعه “مختارنامه”

شاید یکی از مهم‌ترین آثار سید مهرداد ضیایی بازی در سریال مختارنامه بوده است. سید مهرداد ضیایی در سریال مختارنامه توانست با مهارت خود، آن نقش و همچنین خودش را میان مخاطبان تلویزیون مطرح کند. او در این سریال با سید داود میر‌باقری همکاری داشته است. سید مهرداد ضیایی توانست با بازی در سریال مختارنامه تجربه بازیگری موفقی برای خود رقم بزند و همکاری در کنار بازیگرانی نظیر فریبرز عرب‌نیا، مهدی فخیم‌زاده، انوشیروان ارجمند و ژاله علو بر تجارب او افزود.