فواید گیاه قنطوریون صغیر (لوفا) و درمان بیماری ها و عوارض این گیاه

گیاه قنطوریون صغیر یا لوفا یکی از گیاهان داروی می باشد که برای درمان بسیاری از بیماری ها در طب سنتی مفید می باشد این گیاه به حالت خودرو در کشورهای اروپایی و مناطقی از امریکا رشد می نماید. کاشت این گیاه از تخم های رسیده این گیاه رشد می نماید.

گل های سفید مایل به صورتی دارند گل های این گیاه به صورت گروهی ظاهر می شود ارتفاع این گیاه به ۳۰ الی ۶۰ سانتی متر می رسد .

خواص گیاه لوفا

  • طبع این گیاه گرم و خشک است
  • پاک کننده و خشک کننده
  • مقوی معده و اشتهاآور
  • روج صفرا و زرداب و سودا و بلغم
  • درمان بیماری کزاز
  • تسکین دهنده سیاتیک و دیسک کمر

از ضماد این گیاه می توانید برای درد مفاصل استفاده نمایید چونمسکن خوبی برای درد سیاتیک و دیسک میباشد از برگ این گیاه می توانید برای درمان زخم تازه استفاده نمایید .

افرادی که یبوست دارند از دم کرده این گیاه می توانند برای افرادی که یبوست دارند یک داروی موثر می باشد.

افرادی که کم خونی دارند می توانند از دمنوش گیاه لوفا  استفاده نمایند .

برای پیشگیری از ریزش مو می توانید از این گیاه استفاده نمایید .

میوه خشک لوفا بادشکن است، مفید برای نرم کردن سینه، ضدعفونی کننده و ضد انگل است.

خون را خنک و جریان خون را تنظیم می کند.ترشح شیر را افزایش می دهد.

خونریزی مثانه را متوقف می سازد.

برای درمان یرقان، ورم های سرطانی، آبله، دندان درد و تب مخملک مفید می باشد.

خاکستر سوخت آن با قرمز دانه برای خشک کردن تاول های چرکی آبله به کار می رود.

مغز دانه لیف قی آور است و اضهال خونی را متوقف می سازد.

از این گیاه بعنوان یک محصول طبیعی برای تمیز کردن پوست استفاده می شود. این ماده قدیمی ترین ماده ماساژ بوده و ماساژ دادن با آن باعث برداشتن سلول های مرده پوست و باعث شادابی پوست شده و تنفس سلول ها را تسهیل می کند.

پرورش لوفا

باید بگیم برای کشت و پرورش لوفا حتی میتونیم از باغچه کوچیک خونمون هم شروع کنیم ! ولی خب یکسری نکات مهم است که باید رعایت کنیم و زحمت و تخصص خاص خودش رو دارد و نیازی به کشاورزی علاقمند دارد.

کشت گیاه لوفا چه مزیت و خوبی هایی داره؟

اول اینکه هزینه اولیه پرورش لوفا (که با توجه به به صرفه بودن اقتصادیش شاید بهتره بگیم این کسب‌وکار) نسبتا مناسب است , نکته مهمتر و جالب تر این که چون این گیاه در ایران جدید هستش, چون که شما رقبای خیلی کمی دارین با قیمت مناسب تری می توانید محصول رو بفروشید.

اگه بخوایم بصورت اجمالی این گیاه رو معرفی کنیم باید بگیم لوفا گیاهی هستش که با اسامی کشاتاکی, توری و اسفنج گیاهی هم معروف شده. رشد این گیاه بصورت بالارونده هستش و روی داربست های کناری گیاه پراکنده و گسترده میشه. بعد از پنج تا شش ماه که از کشت بذر گیاه بگذره ,گل های زرد رنگی روی میوه در میاد که شباهت خیلی زیادی به گل خیار داره, میوه این گیاه هم به رنگ سبز تیره هستش و از قسمت ابتدا و انتها نسبت به شکم گیاه کمی انحناء داره و باریک تره.

قطر میوه حدودا ۲ تا ۳ سانتی متره و طولش تا ۳۰ الی ۱۰۰ سانتی متر هم میرسه. عمده ترین استفاده این گیاه استفاده توی صنعت لیف سازی و اسفنج سازی هستش.

نکته: با کاشت هر بذرگیاه لوفا حدودا” ۵ تا ۱۰ عدد لیف بدست میارید.

 

مطالب مرتبط