بیوگرافی وحید رهبانی و همسرش بازیگر نقش محمد در سریال گاندو

وحید رهبانی متولد ۱۳۵۸ در تهران به دنیا آمد او فارغ التحصیل رشته بازیگری از دانشگاه تورنتو کانادا است  و در سریال گاندو در نقش محمد به بازیگری پرداخته است و بسیار زیبا نقش آفرینی می نماید در کشور کانادا در نمایش های زیادی بازی نموده است ولی از کارش در کانادا راض نبود خوشبختانه به ایران برمی گردد او در کشور کانادا از یک روزنامه بومی چهار ستاره گرفته است نمایش مخاطبان خود را در کانادا قبول نداشته و از آنها انتقاد نموده است .

دلم مردمی را می‌خواهد که در تهران همسایه‌ام هستند و هر روز کنار آنها از مغازه خرید می‌کنم. دلیل برگشتنم همین است؛ ولی فن ماجرا و دموکرات بودن را آموختم. علی (دستیار کارگردان) قبل و بعد از تحصیل در کانادا با من کار کرده بود. وقتی در دوره جدید باهم کار کردیم با تعجب می‌گفت: چقدر خوش اخلاق! همچنین با تئاتر روز جهان آشنا شدم و اساتید بسیار خوبی داشتم. خداروشکر کانادا یک کشور معمولی است. یک گوشه برای خودش افتاده و تئاترش هم همینطور در یک سطح مشخص حرکت می‌کند. همیشه سه هفته و نیم تمرین می‌کنند و من یاد گرفتم چطور در این مدت یک نمایش سه پرده‌ای برای اجرا آماده کنم.

وحید رهبانی سال ۷۵ وقتی به ایران بازگشت در موسسه هنری استاد حمید سمندریان مشغول به کار شد و سپس کارگردانی چند نمایشنامه را شروع کرد.

او ابتدا نمایش معرکه در معرکه را که استاد داود میرباقری نوشته است در سال ۷۶ روی صحنه برد و بعد از آن جایگاهش را به عنوان عضوی از خانواده تاتر تثبیت کرد.

در سال ۱۳۷۷ اولین بار با نمایش دایره گچی قفقازی وارد بازیگری شد و یک سال بعد با سریال خانه ما به کارگردانی مسعود کرامتی وارد قاب تلویزیون شد.

وحید در سال ۸۲ با فیلم دوئل به کارگردانی احمدرضا درویش بازی در سینما را تجربه کرد.

اما نام این کارگردان و بازیگر در سال ۸۹ سر زبان‌ها افتاد. او در آن سال نمایش هدا گابلر را روی صحنه برد که با انتقادات گسترده‌ای مواجه و در نهایت توقیف شد.

رهبانی هنوز مجرد است و ازدواج نکرده است. او هنوز بین ایران و کانادا در رفت و آمد است و همچنان خودش را بازیگر نمی‌داند. او گفته است: شغل من بازیگری در تلویزیون نیست. گاهی پیش می‌ آید، ولی شغل اصلی من کارگردانی تئاتر است. بازی در تلویزیون برایم تفریح است و اگر کاری را دوست داشتن شاید در آن بازی کنم.

رهبانی توضیح داده است:به صورت معمول و روتین یکی از کارهای مورد علاقه ام خواندن نمایش نامه است. این متن ها در گوشه ذهنم ثبت و ذخیره می شود و بسته به موقعیت های که برای اجرا برایم مهیا می شود. این متن ها را با سالنی که در اختیارم قرار می گیرد مورد بررسی و آنالیز قرار می دهم

او درباره دلیل بازگشت به ایران نیز گفته است: بازگشتم به این دلیل بود که دلم می‌خواست به کشورم برگردم. احساس می‌کردم به عنوان یک فرد فرهنگی ایرانی، بعد از مدتی آموزش و یادگیری، به قولی صید ماهی جدید، حالا وظیفه‌‌ دارم آنچه به دست آورده‌ام را با افرادی که قرار است بعد از من وارد این حیطه شوند قسمت کنم.

رهبانی همچنین خاطرنشان کرده است: زمانی که تئاتر را شروع کردم آدم خشمگین، جدی و عصبی بودم. احتمالا به این دلیل که درختم همچنان بار نداشت. امروز همه گروه امکان اظهارنظر دارد، حتی شاگردی که مسوول چای ریختن است. من نظر او را جویا می‌شوم و اتفاقا به کار می‌بندم. امکان ندارد هنگام تمرین در گروه ما صدای بلند از یک نفر بشنوید. اینجا همه با عشق کار می‌کنند. حس می‌کنم حال خوب گروه قطعا باید به تماشاگران هم منتقل شود.

مطالب مرتبط