چگونه از گرمازدگی در تابستون و روزهای گرم جلوگیری نماییم

گرمازدگی با عرق شدید همراه می باشد وقتی بیرون از خانه در حال پیاده روی می باشید فعالیت بدن شما بالا رفته و عرق خواهید نمود این عرق کردن باعث می شود آب بدنتان کم شده و دچار گرما زدگی شوید این یکی از سه سندروم مرتبط با گرما است که گرفتگی عضلات را خفیف ترین و گرمازدگی شدید ترین آن موارد است.

علل گرمازدگی عبارتند از قرار گرفتن در معرض دمای بالا، به ویژه هنگامی که همراه با رطوبت بالا و فعالیت فیزیکی شدید باشد. بدون درمان سریع، گرمازدگی می تواند منجر به یک وضعیت تهدید کننده زندگی شود. خوشبختانه، گرمازدگی قابل پیشگیری است.

علائم گرمازدگی:

علائم و نشانه های گرمازدگی ممکن است به طور ناگهانی یا در طول زمان، به خصوص در دوره های طولانی مدت ورزش ایجاد شود. علائم و نشانه های گرمازدگی عبارتند از:

پوست مرطوب سرد با گرگرفتگی در هنگام گرما

عرق کردن شدید

ضعف

سرگیجه

خستگی

نبض ضعیف یا تند

فشار خون پایین

گرفتگی عضلات

حالت تهوع

سردرد

چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر فکر می کنید گرمازده شده اید:

تمام فعالیت ها را متوقف کنید و استراحت کنید

به مکان خنک تر بروید

آب سرد یا نوشیدنی های ورزشی بنوشید

اگر علائم یا نشانه های شما بدتر شد یا در عرض یک ساعت بهبود نیافت، به پزشک مراجعه کنید. اگر درجه حرارت بدن (اندازه گیری شده توسط دماسنج) به (۱۰۴ F 40 C ) یا بالاتر برسد، به مراقبت فوری پزشکی نیاز خواهید داشت.

علل گرمازدگی :

حرارت بدن شما همراه با حرارت محیطی باعث ایجاد درجه حرارت داخلی بدن شما می شود. بدن شما نیاز به تنظیم دما دارد ( در هوای سرد یا هوای گرم)

در آب و هوای گرم بدن شما عمدتا توسط عرق کردن خنک می شود. تبخیر عرق شما دمای بدن شما را تنظیم می کند. با این حال، زمانی که شما به شدت تمرین می کنید یا در آب و هوای گرم و مرطوب به طور غیرمستقیم فعالیت می کنید، بدن شما کمتر توانایی خنک کردن را دارد.

در نتیجه بدن شما ممکن است گرفتگی عضلات ، خفیف ترین شکل بیماری مرتبط با گرما را ایجاد کند. علائم و نشانه های گرفتگی عضلات معمولا شامل عرق کردن شدید، خستگی، تشنگی و گرفتگی عضلانی می شود. درمان سریع به هنگام گرفتگی عضلات از پیشرفت به گرمازدگی جلوگیری می کند.

شما معمولا می توانید گرفتگی عضلات را با نوشیدن مایعات یا نوشیدنی های ورزشی حاوی الکترولیت ها، و رفتن به مکان خنک تر یا سایه دار و استراحت، درمان کنید.

علل دیگر

به غیر از آب و هوای گرم و فعالیت شدید، علل دیگر گرمازدگی عبارتند از:

از دست دادن آب بدن، که توانایی بدن شما برای عرق کردن و حفظ دمای طبیعی را کاهش می دهد.

مصرف الکل، که می تواند توانایی بدن شما برای تنظیم درجه حرارت شما را تحت تاثیر قرار دهد.

پوشیدن بیش از حد لباس، به ویژه در لباس هایی که اجازه نمی دهد عرق به راحتی تبخیر شود