درمان سریع آبریزش شدید بینی در منزل با طب سنتی و شیوه رفتاری صحیح

درمان سریع آبریزش شدید بینی در منزل با طب سنتی و شیوه رفتاری صحیح

آبریزش بینی یکی از مشکلات شایع و بسیار آزار دهنده است و زمانی اتفاق می افتد که ترشحات مخاط در سینوس و مجاری بینی افزایش پیدا می کند. این افزایش مخاط در واقع واکنش بدن در برابر برخی عوامل از جمله ویروس سرماخوردگی، آنفولانزا، تحریک کننده ها و آلرژی ها است.

مهمترین و شایع ترین علت آبریزش بینی سرماخوردگی، واکنش های آلرژیک، سینوزیت (عفونی شدن سینوس ها) و تغییرات ناگهانی در آب و هوا است و اگر آبریزش بینی به موقع درمان نشود ممکن است منجر به سرفه، گوش درد و سردرد و … شود.

آب نمک یکی از بهترین راه حل های خانگی برای درمان آبریزش بینی می باشد که التهابات مجاری بینی را کاهش می دهد. آب نمک مخاط را رقیق تر کرده و از این رو باعث می شود راحت تر و سریع تر مخاط از بینی خارج شوند. به علاوه آب نمک به تمیز کردن مجاری بینی از محرک ها کمک می کند. برای استفاده از آب نمک به این صورت عمل کنید:

۱- نصف قاشق چای خوری نمک را با ۲ فنجان آب گرم مقطر مخلوط کنید.

۲- درحالی که سر را به حالت کج نگه داشته اید، با استفاده از یک قطره چکان، چند قطره از محلول تهیه شده را داخل هر یک از سوراخ های بینی بریزید.

۳- به آرامی استنشاق کنید تا محلول بیشتری به مجاری بینی راه پیدا کند، سپس بینی را برای خالی شدن از مخاط، فشار دهید.

۴- مرحله سوم را چندین بار در یک زمان انجام دهید تا احساس آرامش بیشتری داشته باشید.

۵- تا زمانی که وضعیت آبریزش بینی بهبود یابد، این کار را چندین بار در روز انجام دهید.

 

همچنین چند روش و توصیه دیگر برای کاهش و قطع آبریزش بینی:

۱ ) مرطوب نگه داشن

اگر موکوس غلیظ باشد، می‌تواند ناراحت کننده و مانع از جریان تنفس شود. مرطوب نگه داشتن بینی، یکی از بهترین گزینه‌ها برای پیشگیری از مسدود شدن مجاری بینی است. مرطوب نگه داشتن، همچنین، روشی عالی برای پیشگیری از عفونت سینوس و گوش است. یکی از روشهای عالی برای این کار، مصرف مقدار کافی مایعات در طول روز است.
۲ ) اسپری آب و نمک

به آسانی می‌توان مسدود شدن مجاری بینی را با چند بار استفاده از اسپری آب – نمک در روز کاهش داد. این اسپری با رقیق کردن مخاط بینی، از مسدود شدن مجاری تنفسی جلوگیری می‌کند. البته در مصرف این اسپری باید احتیاط کرد؛ چراکه می‌تواند باعث عطسه‌های غیر قابل کنترل شود.
۳ ) چای زنجبیل

مطالعات جامعی برای نشان دادن اثرگذاری زنجبیل در درمان آبریزش بینی انجام نشده است. با این وجود، گفته می‌شود که ریشه تند زنجبیل می‌تواند در برطرف کردن احتقان، که گاهی با آبریزش بینی همراه می‌شود، مؤثر واقع شود. کافیست یک فنجان چای زنجبیل میل نمایید تا التهاب و درد گلو تسکین پیدا کند.
۴ ) غرغره کردن با محلول نمک

غرغره کردن با محلول نمک یکی از آسانترین و ارزانترین درمانهای خانگی برای درمان آبریزش بینی است. یک قاشق چای خوری نمک را در یک لیوان آب ولرم حل کرده و چند بار در روز با آن غرغره کنید.
۵ ) بخور آب گرم

بخور یکی دیگر از روشهای درمان آبریزش بینی است. این روش می‌تواند به میزان مؤثری ترشحات را کنترل کند. بخور، همچنین، یکی از درمانهای خانگی برای صاف و تخلیه کردن سینه از مواد مخاطی است.

برای این کار کافیست یک جام را پر از آب جوش کرده و حوله‌ای روی سر قرار دهید و به مدت ۱۰ دقیقه روی بخار نفس عمیق بکشید. می‌توانید هر نوع روغن طبیعی (مقدار کمی اکالیپتوس بهترین انتخاب است) نیز به آب اضافه کنید. این کار را هر روز دو الی سه بار تکرار کنید تا کاملاً بهبود پیدا کنید.