نسکافه کاپوچینو و کافی میکس بخوریم؟ مادران باردار مراقب باشند

نسکافه کاپوچینو و کافی میکس بخوریم؟ مادران باردار مراقب رشد کودکشان باشند

دانه قهوه همچون دانه های دیگر حاوی فیبر نامحلول است، یعنی اگر دانه قهوه را آسیاب کرده و در آب بجوشانیم فیبر آن رسوب و رنگ قهوه در آب جوش حل می شود.

حال اگر در صنعت با صافی رسوب را حذف و محلول حاصل را خشک و آسیاب کنند قهوه فوری یا همان کافی میکس به دست می آید که به محض ریختن آن در آب جوش، قهوه، آماده مصرف است.

کافی میکس و قهوه مثل چای کیسه ای و چای هستند، کافیین کافی میکس ها منجر به حس نشاط، شادابی و کم خوابی فرد می شود.

همچنین برخی انواع آن حاوی مواد نگهدارنده است که می تواند موجب بروز حساسیت در افراد مستعد شود.

علامت سه در یک(۱*۳) این محصول نشان از وجود شکر در آن و علامت دو در یک (۱*۲) آن نشان از عدم وجود شکر است.

در روز مصرف دو تا سه کافی میکس نوع دو در یک برای افرادی که مشکلات گوارشی یا حساسیت به ترکیبات را ندارند، مشکلی ایجاد نمی کند، اما همگان باید بدانند که رعایت تعادل در مصرف این ماده همچون چای ضروری است.

در صورت عدم رعایت تعادل در نوشیدن کافی میکس، فرد دچار بی قراری، برافروختگی، تپش قلب و اضطراب می شود.

کافی میکس بدون شکر هم به دلیل وجود خامه و شیر خشک کالری دارد اما قهوه خالص تقریبا بدون کالری است.

تفاوت نسکافه کاپوچینو و کافی میکس با قهوه و شیر قهوه

اما قهوه پودری چه تفاوتی با نسکافه دارد و آیا کافی‌میکس با شیر قهوه فرق می‌کند ؟ قهوه پودری، خالص و فقط از پودر دانه قهوه تهیه می‌شود، اما نسکافه یا همان کافی‌میکس (قهوه مخلوط) در صنعت از مخلوط قهوه ‌فوری، شیرخشک، پودر شکر و برخی افزودنی‌های دیگر تهیه و پس از حل‌شدن در آب جوش بسرعت آماده مصرف می‌شود.

پودر آماده کافی‌میکس چون حاوی شکر، خامه و چربی است کالری بالایی داشته و مصرف زیاد آن توصیه نمی‌‌شود و چون برخی انواع آن حاوی مواد نگهدارنده است می‌تواند موجب بروز حساسیت در افراد مستعد شود و بهتر است نسکافه با میزان کم شکر به همراه شیر کم چرب و قهوه تازه و اصیل به صورت خانگی تهیه شود.

اما آیا شیر قهوه با کافی‌میکس فرق می‌کند؟ در پاسخ باید گفت بله. شیر قهوه معمولا از ترکیب شیر و قهوه تهیه می‌شود و بدون شکر است، اما نسکافه‌های آماده همه حاوی شکر بوده و در نتیجه مبتلایان به دیابت مجاز به مصرف هر نوع نوشیدنی حاوی قهوه نیستند.

چه افرادی نباید نسکافه کاپوچینو و کافی میکس بخورند؟

از آنجا که کافئین قهوه علائم استرس، دلهره، تنش و اضطراب را تشدید می‌‌کند، مصرف بیش از دو فنجان آن در روز توصیه نمی‌شود.

نتایج برخی تحقیقات نشان داده‌ است کافئین قهوه در زنان باردار موجب رشد ناقص جنین، سقط یا زایمان زودرس می‌شود و می‌تواند از طریق شیر مادر به شیرخوار منتقل ‌شود و نوشیدن بیش از یک فنجان آن موجب بروز بی‌‌خوابی، تحریک‌پذیری، امتناع از شیرخوردن و عصبی‌شدن شیرخوار شود و چون کبد نوزاد به اندازه کافی رشد نیافته و آنزیم‌های خاص را ندارد، کافئین مدت زیادتری برای تجزیه‌شدن در بدن نوزاد می‌ماند و عوارض بیشتری را به‌جا می‌گذارد.

همچنین کسانی که مبتلا به پرفشاری خون و تپش قلب هستند، افرادی که در معرض پوکی استخوان قرار دارند و زنانی که در سینه خود غده فیبروکیستیک دارند نباید زیاد قهوه بنوشند. قهوه به دلیل کافئین، اثر داروهای ضد درد را افزایش می‌‌دهد و انواعی که عبارت بدون کافئین روی بسته‌بندی آن قید شده می‌تواند حاوی اندکی کافئین باشد. بر اساس تحقیقات، کافئین موجود در یک فنجان قهوه بدون کافئین، پنج تا ده برابر کمتر از قهوه معمولی است.