درمان التهاب لثه با خوراکی های دم دستتان در منزل

التهاب لثه یا تورم بافت لثه یکی از اشکال بیماری پریودنتال و از نوع غیر مخرب است. التهاب لثه ممکن است در اثر عواملی چون رسوب پلاک روی دندان‌ها، سوء تغذیه، عوامل ژنتیکی، عفونت باکتریایی، خشکی مزمن دهان و یا تغییرات هورمونی ایجاد شود.

این مشکل عوارضی در پی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به قرمزی و تورم لثه، بوی بد دهان، خون‌ریزی لثه و دورشدن لثه از دندان‌ها اشاره کرد. فردی که از التهاب لثه رنج می‌برد باید همیشه بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند تا از این مشکل رهایی یابد. در اینجا چند راه ساده و درمان طبیعی برای رفع مشکل التهاب لثه به شما معرفی می‌کنیم.

درمان التهاب لثه با خوراکی های دم دستتان در منزل

چای سبز

برای رفع مشکل التهاب و ورم لثه می‌توانید از چای سبز استفاده کنید. کافی است برگ‌های چای سبز را در آب بجوشانید و بعد از آنکه سرد شد لثه‌ها را با آن شستشو دهید. برای گرفتن نتایج بهتر بعد از این کار، مسواک بزنید.

کرن بری

با نوشیدن یک لیوان آب کرن بری در روز از رشد باکتری‌ها در دهان جلوگیری کنید. البته توجه کنید که در این مورد باید حتما از آب کرن بری خالص و بدون افزودنی و شکر استفاده شود. ترکیب آب کرن بری با میوه‌های دیگر نیز تاثیر آن را کاهش داده و شما را به نتیجه مورد نظر نمی‌رساند.

روغن نعناع

چند قطره روغن نعناع را در یک لیوان آب گرم بریزید و دهان خود را با این محلول شستشو دهید. می‌توانید از این درمانی خانگی ساده و بی دردسر هر روز استفاده کنید تا عفونت و تورم لثه کاهش بیابد.

میخک یا روغن میخک

این برای دندان درد و بهبود و درمان ورم لثه یک راز است. اژنول با خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی بی‌نظیرش روغن فراری است که در میخک یافت می‌شود و می‌تواند برای رهایی از ورم لثه و دندان‌درد مفید باشد. چند راه حل رایج برای استفاده از این روش جهت درمان ورم لثه وجود دارد از جمله:

راه اول این است که یک دوم قاشق چایخوری روغن زیتون، ۲ یا ۳ قطره روغن معطر میخک، و یک گلوله‌ی پنبه در اختیار داشته باشید. حالا، لازم است که روغن میخک و روغن زیتون را با هم مخلوط و گلوله‌ی پنبه را در این مخلوط خیس کنید. بعد، آن را روی ورم لثه‌تان بگذارید و مدتی نگه دارید تا ورم لثه یا دندان دردتان رفع شود.
راه دوم آن است که روغن میخک را با فلفل سیاه مخلوط کنید و سپس آن را روی ناحیه‌ی ورم کرده بمالید. این راه به شما کمک خواهد کرد به سرعت و به نحو موثری ورم لثه و دندان درد را درمان کنید.

گزینه‌ی دیگر این است که روغن میخک را مستقیما روی ناحیه‌ی آسیب دیده قرار دهید تا درد و ورم را به سرعت کاهش دهد.

یا می‌توانید خیلی راحت چند عدد میخک را بجوید و ورم لثه‌تان را درمان کنید.

زنجبیل

زنجبیل نیز یکی از درمان‌های خانگی خوب و شناخته شده برای ورم لثه‌ی اطراف دندان است که می‌توانید آن را امتحان کنید. ترکیب‌هایی که گینجرول نامیده می‌شوند در زنجبیل عامل ضد التهابی هستند و خاصیت آنتی اکسیدانی دارند که می‌تواند در محدود کردن تولید ترکیب‌های التهابی موثر باشد.

در این راه حل، شما می‌توانید یک یا دو قطعه زنجبیل، کمی نمک، و آب تهیه کنید. ابتدا، لازم است که زنجبیل آسیاب شده را به شکل خمیر در بیاورید و بعد نمک را به خمیر زنجبیل اضافه کنید. اگر این خمیر قوام نداشت، می‌توانید کمی آب به آن اضافه کنید تا خمیرتان یکدست و صاف شود. از خمیر نمک و زنجبیل مستقیما بر روی ناحیه‌ی آسیب دیده استفاده کنید و برای مدت حدودا یک دقیقه آن را ماساژ بدهید. این عمل را ۲ یا ۳ بار در روز تکرار کنید. این کار به کاهش موثر درد و ورم شما کمک خواهد کرد.

زردچوبه

مانند سایر گیاهان آشپزخانه، زردچوبه نیز عاملی بی‌نظیر برای درمان بسیاری از بیماری‌ها است.

زردچوبه حاوی کورکومین و دارای خواص آنتی اکسیدانی و ضد التهابی است که برای کاهش درد، ورم، و التهاب بسیار خوب هستند. به علاوه، به پیشگیری از پخش شدن باکتری ها در دهان کمک می‌کند.

در این روش، یک چهارم قاشق چایخوری پودر زردچوبه را با کمی آب مخلوط کنید تا خمیری به دست بیاید. بعد از این خمیر استفاده ‌کنید و آن را روی ناحیه‌ی مبتلا به ورم بگذارید و اجازه دهید پنج دقیقه بماند. به آرام ماساژ دادن برای حدود یک دقیقه ادامه دهید و بعد آن را با آب گرم بشویید. شما می‌توانید دو بار در روز ظرف یک یا دو هفته این درمان را تکرار کنید.