اسکلت بدن انسان در طب اسلامی و سنتی با این روشها تقویت می شود

اسکلت بدن انسان در طب اسلامی و سنتی با این روشها تقویت می شود

تقویت استخوان و مفاصل همیشه نیاز به داروهای آزمایشگاهی ندارد در واقع داروهای طبیعی جایگزینی که به عنوان مکمل و درمان اصلی در طب سنتی وجود دارند می توانند جایگزین مناسبی برای داروهای شیمیایی باشند. از آنجا که استخوانها و مفاصل ، بدن را حمایت می کنند بنابراین بسیار حائز اهمیت است که به هرگونه ناراحتی و بیماری که آنها را تحت تاثیر قرار می دهد و از انجام فعالیت های روزمره جلوگیری می کند توجه شود .

اینها را گفتیم تا به نسخه ی گیاهی و طب سنتی که برای تقویت این عضو مهم بدن پیشنهاد می شود برسیم ، نسخه ای که جزئیات آن را در ادامه این بخش زندگی ایرانی خواهید خواند.

یکی از موضوعاتی که در طب ائمه هدی (ع) مورد اشاره قرار گرفته راههای تقویت و استحکام استخوانهای بدن است. مطابق آموزه های پزشکی ائمه (ع)، انسان دارای دوازده اندام اصلى ، ۲۴۶ استخوان و سیصد و شصت رگ است. مواد غذایی مختلفی هم وجود دارد که به تقویت و استحکام استخوانها برای تامین سلامتی بدن کمک می کند.

امام رضا (ع) در مورد حفظ توان استخوانها و جلو گیری از پیر شدن آنها خوردن باقلا را مفید می دانند. آن حضرت می فرماید: «خوردن باقلا، مایه تقویت مغز استخوان‏هاى ساق پا مى‏شود، توان مغز را افزون مى‏سازد و خون تازه تولید مى‏کند. »

در روایتی دیگر امام رضا (ع) برای بهبود وضعیت استخوانها استفاده از برگ چغندر را توصیه کرده اند. احمد بن محمّد بن ابى نصر می گوید که امام رضا (ع) به من فرمود: «اى احمد! میل تو به سبزى‏ها چگونه است؟». گفتم : همه را دوست دارم. فرمود : «اگر چنین است ، بر تو باد چغندر ؛ چرا که بر ساحل فردوس مى‏روید . در آن ، شفاى هر دردى است ، استخوان را درشت مى‏کند و گوشت مى‏رویانَد»

این امام رئوف علیه السلام همچنین در سفارشی دیگر برای تقویت بنیه استخوانی می فرماید : هیچ چیز مانند برگ چغندر برای شخص مبتلا به درد سینه مفید نیست . چغندر- منظور برگ آن است – جذام را ریشه کن می کند ، موجب سفت شدن استخوان ها می گردد ، گوشت را می رویاند ، عقل را قوی و خون را تصفیه می کند و بیمار را به خواب راحت فرو می برد .

امام رضا (ع) در بیانی دیگر درخت انجیر را شبیه ترین گیاهان به گیاهان بهشتی دانسته اند و در خواص اعجاب انگیز این میوه بهشتی در تقویت استخوانهای بدن می فرماید: انجیر رطوبت بدن را از بین می برد و استخوان را محکم کرده و مو را بر بدن می رویاند و درد را از بین می برد و با وجود انجیر نیازی به دارو نیست.

امام رضا (ع(همچنین در سفارشی دیگر در این زمینه می فرماید : آب گرم ، چنانچه آن را هفت جوش بجوشانى و از ظرفى به ظرف دیگردرآورى ، تب را مى‏بَرَد و نیرو را به ساق پاها و قسمت پایین‏تر از مچ ، سرازیر مى‏کند .و براى کمردرد هم احمد بن محمّد بن ابى‏نصر به نقل از امام رضا علیه‏السلام می گوید ؛ نخود براى کمر درد مفید است. درباره ایشان (امام رضا علیه‏السلام) نیز نقل کرده است که او پیش وپس از غذا ، آن را مى‏طلبید.

در توصیه های پزشکی سایر ائمه علیهم السلام هم مطالبی در این باره دیده می شود. در روایتی آمده است که مردى به امام ششم امام جغفر صادق (ع) گفت : فدایت شوم ! من در بدنم احساس ضعف مى‏کنم. امام (ع) به او فرمود : «بر تو باد شیر ؛ چرا که گوشت مى‏رویاند و استخوان را استحکام مى‏بخشد». و به طور کلی در سفارشات امام رضا (ع) تمامی موادی که در خون سازی بدن تأثیر دارند در تقویت استخوان و افزایش نیرومندی بدن هم تأثیرگذارند. میوه هایی همچون انار، زیتون، آلو و سنجد را امام رضا (ع) در این زمینه توصیه کرده اند.

عکس اسکلت بدن انسان

چند پیشنها دیگر برای تقویت استخوان و مفاصل :

برای بهینه سازی نتایج حاصل از این درمان طبیعی حفظ عادات غذایی خوب مهم است. به همین منظور پیشنهاد می کنیم :

مصرف الکل ،غذاهای مضر ،سدیم ،شکر را محدود کنید .

ازمیوه ها ،سبزیجات ،گوشت غلات بیشتر استفاده کنید .

شیرهای گیاهی ترجیحا غنی شده با کلسیم ،منیزیم که استخوان ها و مفاصل را تقویت می کند بنوشید .

اگرالتهاب و احتباس مایعات دارید مقدار زیادی آب و نوشیدنی ادرار آور بنوشید .

ودر آخر رژیم خود را باتوجه به توانایی های فیزیکی مکمل قراردهید.

 

نحوه آمادگی نسخه گیاهی تقویت استخوان و مفاصل:

ابتدا تخم ها را داخل مخلوط کن بریزید بعد ژلاتین ،کشمش ،عسل را به آن بیفزایید سپس مواد را با سرعت زیادی ۲ تا ۳ دقیقه ترکیب کنید تا مخطوط یکنواختی بدست بیاید ؛ وقتی آماده شد مخطوط را داخل ظرف دربسته ای بریزید و داخل فریزر قرار دهید.

نحوه مصرف :

ترجیحا این نوشیدنی را با شکم خالی میل کنید ، اگر بخواهید قبل ازشام و نهار هم می توانید میل کنید.

برای تاثیر گذاری بیشتر مدت زمان بیشتری آن را نگه دارید .

این نسخه را می توانید درنصف فنجان آب گرم حل کنید تا راحتر بنوشید .

می توانید این دارو را بیشتر از دو ماه درفریزر نگه دارید .