تقویت هوش نوزاد شیرخوار در منزل توسط والدین با روش های خانگی

تقویت هوش نوزاد شیرخوار در منزل توسط والدین با روش های خانگی

ورزش برای نوزادان باید به گونه‌ای باشد که به آنها بیاموزد چگونه به تدریج از حواس پنج‌گانه خود برای شناسایی محیط اطرافشان استفاده کنند.طبیعی است که هر نوزاد به سمت رنگ‌های شاد و براق جذب شود.باید فعالیت‌های ورزشی را که برای آنها انتخاب می‌کنید به گونه‌ای باشند که نوزاد هر چه بهتر محیط نزدیک خود را بشناسد و سپس به تدریج موفق به کشف دنیاهای دورتر شود.

کنجکاوی نوزاد در این سن بسیار طبیعی است و مادامی که والدین در حین انجام هر نوع فعالیت در کنار او باشند،خطری متوجه او نخواهد بود.فعالیت‌های بسیاری وجود دارد که در کنار بازی یک جلسه آموزشی هم محسوب می‌شود.

در این مطلب ما بعضی فعالیت‌های ساده برای نوزاد را به شما معرفی می‌کنیم:

ورزش صدا: این فعالیتی است که بسیاری از والدین آن را انجام می‌دهند بدون آن که بدانند این کار چقدر برای کودک مفید است.بسیاری از والدین هنگام عوض کردن پوشک،حمام یا بازی با کودک خود حرف می‌زنند.این کار به کودک کمک می‌کند تا بفهمد این صدا از دهان فردی – پدر یا مادر- خارج می‌شود علاوه بر این می‌توانید پیوسته اسم او را صدا کنید،در ابتدا او به صدای شما پاسخی نمی‌دهد اما رفته رفته هر گاه او را صدا کنید عکس‌العملی از او خواهید دید.

ورزش برای نوزادان باید به گونه‌ای باشد که به آنها بیاموزد چگونه به تدریج از حواس پنج‌گانه خود برای شناسایی محیط اطرافشان استفاده کنند.

ورزش بینایی : چند اسباب بازی با رنگ‌های جذاب برای بازی کودک بخرید متوجه خواهید شد،هر گاه، کودک با این اسباب بازی‌های رنگارنگ بازی می‌کند لبخند می‌زند یا به نوعی احساس رضایت خود را نشان می‌دهد.برای تقویت حس بینایی،کتاب‌های مخصوص نوزادان، با رنگ‌های شاد بخرید.

۲روش برای تقویت هوش نوزاد

ورزش لمسی : این فعالیت شامل لمس انواع مختلف اسباب بازی‌ها توسط کودک است.کودک با این روش تفاوت بین سطوح سخت، نرم و پنبه‌ای را در می‌یابد. در این مرحله برای تقویت عضلات پا و گردن نوزاد می‌توانید به نرمی پاهای کودک را خم و راست کنید یا به آرامی اسباب بازی محبوبش را جلوی چشمانش تکان دهید به نحوی که کودک گردنش را به آرامی با تکان دست شما حرکت دهد.

رابطه کم کاری تیروئید و کم‌هوشی

یکی از مهم‌ترین نکاتی که خانم‌ها پیش از بارداری باید به آن توجه کنند بررسی احتمال ابتلا به کم‌کاری تیروئید است. افرادی که قصد بارداری دارند یا باردار شده‌اند باید حتما از نظر کم‌کاری تیروئید مورد آزمایش قرار بگیرند، چرا که ابتلا به کم‌کاری تیروئید تاثیرات مخربی بر ضریب هوشی نوزادان دارد.

بنابراین در صورتی که مادری دوران بارداری را بدون توجه به مسئله کم‌کاری تیروئید و مشاوره پزشک سپری کند ممکن است با مشکل کم‌هوشی فرزندش مواجهه شود. مادرانی که علائمی مانند پف‌آلودگی، بی‌حالی، ریزش مو، کاهش ضربان قلب، افزایش چربی و فشارخون، کاهش تمرکز و گرفتگی‌های عضلانی را تجربه می‌کنند باید احتمال ابتلا به کم‌کاری تیروئید را در خود بررسی کنند.

تماشای تلویزیون را به حداقل برسانید

بر اساس آخرین تحقیقات دانشمندان وقتی انسان به تماشای تلویزیون می‌پردازد فعالیت مغزی‌اش از زمانی که در خواب به سر می‌برد نیز کمتر است. بنابراین تماشای بیش‌از اندازه تلویزیون زمانی که کودک زیر ۲ سال شما در کنارتان قرار دارد، چندان توصیه نمی‌شود.

رعایت این نکته به ویژه به خانواده‌هایی توصیه می‌شود که پدر یا مادر تمایل زیادی به تماشای تلویزیون و برنامه‌های مختلف آن دارند. به گفته محققان تلویزیون از این نظر که به صورت یک طرفه متکلم است مانع از تشویق کودک به یادگیری می‌شود و این مسئله می‌تواند مهارت‌های کلامی کودک را تحت تاثیر قرار دهد.

بنابراین محققان توصیه می‌کنند، دست کم تا پایان ۲ سالگی از مواجهه زیاد کودک با تلویزیون و تماشای برنامه‌های تلویزیونی پرهیز شود.

با فرزندتان راهپیمایی کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که به افزایش هوش کودک زیر ۲ سال شما کمک می‌کند راهپیمایی با او در طبیعت، پارک و فضاهای عمومی است. اکثر بچه‌ها از ۸ ماهگی راه‌رفتن را آغاز می‌کنند. بنابراین می‌توانید با او به پارک بروید و درباره اشیا و موجوداتی که در طبیعت می‌بینید با او صحبت کنید.

به عنوان مثال با او قدم بزنید یا او را در آغوش بکشید و درباره درخت با جملاتی مانند «گل‌های کوچک را ببین» یا «چه گربه سفید بزرگی» با او صحبت کنید. از آنجا که بچه‌ها از ۸-۷ ماهگی قابلیت تشخیص رنگ‌ها و اشیا را به دست می‌آورند به این ترتیب می‌توانید به افزایش میزان هوشیاری و توجه او به محیط پیرامونش، کمک کنید.

او را با عملکرد وسایل آشنا کنید

یکی دیگر از روش‌هایی که به افزایش میزان هوشیاری نوزادان ۸ تا ۲ ساله کمک می‌کند، توضیح دادن درباره عملکرد اجسام، وسایل و اسباب‌بازی‌هایی است که در اطراف آن‌ها وجود دارد. این کار می‌تواند یکی از مسئولیت‌های باشد که پدر یا مادر خانواده باید آن را برعهده بگیرد. بهترین روش برای این کار آن است که برای کودکان درباره عملکرد اشیا مختلف توضیح دهید.

مثلا اگر قصد دارید چراغ اتاق را روشن کنید، پیش از این کار به او بگویید «می‌خواهم لامپ را روشن کنم تا اتاق روشن شود» یا وقتی می‌خواهید پرده‌ها را کنار بزنید، بگویید «می‌خواهم پرده‌ها را کنار بزنم تا نور خورشید اتاق را روشن کند» یا برایش بگویید با این دکمه عروسک سخنگوی تو را روشن می‌کنم تا برایت صحبت کند.

این کار موجب می‌شود فرزند شما آشنایی بهتری با اجسام و اشیا اطرافش پیدا کند و به این ترتیب سریع‌تر با پیرامونش ارتباط بگیرد؛ شیوه‌ای که به رشد فکری و مغزی او کمک کرده و یادگیری او را در سنین بالا‌تر تقویت می‌کند.

http://lifeirani.ir/nozad-hosh/

مطالب مرتبط