عکس جن و شیطان و روح و روشهای فراری دادن آنها از محل زندگی

تصویر جن و اجنه در روایات و احادیث و روش دور کردن آنها از خانه و خود

عکس جن و شیطان و روح و روشهای فراری دادن آنها از محل زندگی

در عالم هستی برخی از موجودات غیرمحسوس‏اند و به حواس طبیعی و عادی قابل درک نیستند. یکی از این موجودات جن است.

جن که در اصل معنا مفهوم «پوشیدگی» دارد، از چشم انسان پوشیده است. قرآن وجود این موجود را تصدیق کرده و سوره‏ای به نام «جن» نیز در قرآن وجود دارد.

در قرآن گاهی از این موجود به «جان» نیز یاد می‏شود . ماهیت و حقیقت این موجودات چندان برای ما روشن نیست ولی از پاره‏ای آیات و روایات می‏توان برخی از مشخصات این موجود دست یافت، از جمله:

۱- از آتش آفریده شده و خلق آن پیش از خلق انسان است .

۲- جن نیز مانند انسان مکلف و مسؤول است.

۳- دسته‏ای از آنها مؤمن و گروهی کافر، عده‏ای از آنها نیک‏کردار و برخی از آنها زشت‏کردارند .

۴- بعضی از آنها مرد و مذکر و پاره‏ای دیگر زن و مؤنث هستند و تولید نسل نیز می‏کنند.

۵- آنها زندگی می‏کنند و می‏میرند .

۶- دارای شعور و اراده‏اند و می‏توانند با سرعت حرکت کنند. مانند قصه حضرت سلیمان و تخت بلقیس – ملکه سبا .

۷- مسخّر انسان می‏گردند. البته در این رابطه تنها در قرآن به قضیه حضرت سلیمان اشاره شده است که علاوه بر پرندگان، وحوش و انسان‏ها،جن‏ها نیز در اختیار و به فرمان حضرت سلیمان بودند.

۸- در روایات آمده است که جن مؤمن برای پیامبران و امامان، مسخر می‏شوند و خدمت می‏کنند و کسانی که به اذن الهی ولایتی دارند نیزمی‏توانند جنیان کافر را تحت فرمان خویش درآورند .

۹- از پاره‏ای آیات قرآنی و روایات معلوم می‏شود که جنیان به پیامبر خدا(ص) ایمان آورده‏اند.

اما این که جن در کجای زمین قرار دارد؟ به طور واضح و مشخص مطرح نشده است هر چند برخی از روایات به اماکنی که جنیان در آنجا حضور بیشتری دارند اشاره شده است. آنچه که مسلم است جن نیز مانند انسان موجودی است جسمانی با این تفاوت که انسان از خاک وجن از آتش است.

طبعا همان‏طور که انسان دارای روح است جن نیز روح دارد و از آنجا که میان روح و بدن رابطه‏ای نزدیک وجود دارد، می‏توان تصور کرد که – چنان که برخی از انسان‏ها با ریاضت واجد شرایط سیر روحی در عوالم دیگر می‏شوند – برای جن نیز در شرایط خاص روحی این امکان هست که روح آنها گاهی با عالم بالا تماس حاصل کند اما به هر روی مکان اصلی آنها همین زمین است و حتی تماس با عالم بالا نیز طبق برخی آیات قرآن پس از تولد حضرت رسول(ص) برای آنها ممنوع شده است .

البته برخی از روایات به اماکن خاصی اشاره کرده‏اند که جن در آنجا حضور بیشتری دارد و گویا مانند موطن اصلی آنها تلقی می‏شود، بیابان‏ها، مناطق خلوت، مکان‏های نجس، حمام، دستشویی، محل دفن مردگان و مانند آن…

اما این که اصولاً طائفه جن از چه نوع پیغمبری و شریعتی پیروی می‏کنند؟ وضعیّت و شرایط این موجودات پیش از آدم ابوالبشر و پس از او، و هم چنین پیش از بعثت پیامبر(ص) و بعد از ایشان چگونه می‏باشد؟ بایستی به چند نکته اساسی توجه بکنیم:

۱ جنس جنّ به لحاظ اینکه با انسان از نظر خلقت تفاوت دارد و از حواس انسانی پوشیده است، به طور دقیق و جزئی نمی‏توان به احوال آنان از تمامی ابعاد پی برد. تنها در محدوده معلوماتی که قرآن و احادیث در اختیار انسان می‏گذارد، می‏توان اطلاعاتی را کسب کرد.

۲ طبق صریح آیات قرآن، جن هم مثل انسان مکلف است. امّا چگونه تکلیفی؟ جزئیات آن معلوم نیست. آیه ۵۶ سوره ذاریات: «و ما خلقت الجن و الانس الا لیعبدون؛من جن و انسان را نیافریدم مگر برای این که مرا (به یکتایی) پرستش کنند». بر اشتراک بشر و جن در تکلیف دلالت می‏کند. هم چنین آیه ۱۷۹ سوره اعراف اشاره دارد بر اینکه کفارگناهکاران جنّ هم چون انسانها اهل جهنم‏اند و در عذاب خواهند بود.

نظیر این آیه، آیه ۱۱۹ هود و آیه ۱۳ سجده است. ۳ از صریح آیه ۱۳۰ سوره انعام، دو مطلب را می‏توان استفاده کرد: یکی اینکه طائفه جن بسان تمام انسان‏ها از پیامبران الهی نمی‏توانند بی بهره باشند. یعنی جن نیز در مسیر مراحل تکاملی و کسب سعادت دنیا و آخرت محتاج پیامبر است.

و دیگر اینکه پیامبر جن از جنس خود آنهاست. خداوند در همین آیه می‏فرماید: «یا معشر الجن و الانس ألم یأتکم رسل منکم؛(در روز قیامت گفته می‏شود) ای گروه جن و انس،آیا پیامبرانی از بین شما برای شما نیامدند؟».
ظاهر عبارت رسل منکم نشان می‏دهد که پیامبران جن از طائفه خود آنان می‏باشد و خداوند با ارسال پیامبران حجت را بر آنها تمام می‏کند.
۴ قرآن در دو مورد به طائفه جن و چگونگی عقاید و شریعت آنان اشاره کرده، یکی آیات ۲۹ تا ۳۱ سوره احقاف، و دیگری تمام آیات سوره جن. آنچه که در آیات سوره احقاف به کار رفته، نشان می‏دهد که جن پیش از بعثت پیامبر(ص) از دین موسی(ع) پیروی می‏کرده است. آیه می‏فرماید:« انّا سمعنا کتابا انزل من بعد موسی مصدقا لما بین یدیه یهدی الی الحق؛ما کتابی را شنیدیم که بعد از موسی نازل شده، و به سوی حق هدایت می‏کند».

نکته آخر آن انسان، هنگامی که با «ایمان الهی» وارد حریم امن توحید شد و با عمل صالح و مراقبت بر احکام الهی؛ از ایمان خود پاسداری می کند هیچگاه به خطرهای شیاطین انس و جن گرفتار نخواهد شد. چنان که قرآن کریم از زبان شیطان – که از جن است – نقل می فرماید که گفته است: «من هرگز به بندگان مخلص الهی دسترسی ندارم و از انحراف آنان ناتوانم».

«لاغوینهم اجمعین الا عبادک منهم المخلصین؛ و همگی را گمراه خواهم ساخت مگر بندگان مخلصت را»

و اما روش های حفاظت و دور کردن اجنه از خود و محل زندگی :

 1. گفتن بسم الله اول و آخر هر کار
 2. قرائت قرآن خصوصا سوره یس،جن،چهار قل .حتما هنگام قراءت به قرآن بنگرید.
 3. آویزان کردن قرآن درخانه
 4. گفتن: اللهم انی اعوذ بک من الشیطان الرجیم من همزه و نفخه و نفثه
 5. اذان را بلند درخانه بگویید.
 6. نوشتن ونگهداشتن حرزها(مانند حرز ابی دجانه؛حرزامام علی علیه السلام؛حرزهای ماثور)
 7. درگوش راست اذان و گوش چپ اقامه گفتن
 8. هر وقت وارد منزل شدید با صدای بلند بگویید (السلام علیک ایها النبی ورحمه الله و برکاته و سوره توحید بخوانید).
 9. تسبیحات فاطمه زهرا علیها السلام بعداز هر نماز
 10. صدقه دادن و اطعام مساکین
 11. شستن سر با ختمی و سدر خصوصا روز جمعه در ساعت سعد
 12. سوره حمد را با زعفران در آب باران تازه بنوسید و حل کنید و هر روز بخورید.
 13. استفاده از روغن زیتون هم در غذا هم مالیدن
 14. نگه داشتن یک جفت کبوتر درخانه و یا مرغ و خروس
 15. خوردن انار بخصوص روز جمعه
 16. به دست کردن انگشتر جزع یمن؛عقیق یمن،فیروزه ،یاقوت زرد،زمرد
 17. از وسایل آهنی پرهیز کنید حتی درخانه و همراه خود، مانند انگشتر آهنی(به جای آن نقره نگه دارید).
 18. آب دهان خود را به جانب چپ بیاندازید.
 19. ۱۱بار آیه الکرسی را در گوش مجنون بخوانید.
 20. درساختمانهایی که بلندتر از (۸ذراع)سه مترو نیم است، زندگی نکنید.
 21. همیشه بر روی زمین بخوابید و ازتخت خصوصا با ارتفاع پرهیز شود.
 22. در خانه به هیچ وجه تنها نخوابید بخصوص شب ها
 23. شب رابه صبح نرسانید مگر با خواندن قرآن و تعویذات
 24. به هیچ وجه عریان درخانه نباشید.
 25. لباسهای قرمز و صورتی زیاد نپوشید.(استثنا دارد).
 26. غذای داغ نخورید.