درمان خروپف را با داروهای خواب آور مشکل تر نکنید

درمان خروپف را با داروهای خواب آور مشکل تر نکنید

درمان خروپف – شما هم کلافه شدید از سروصدای زیاد همسر یا شریک زندگیتان ؟ شب تا صبح خروپف میکند و نمیذارد بخوابید ؟ خودش هم قبول و باور نمیکند خروپف میکند ؟ حتما باید ازش کلیپ بگیرید تا باورش بشود و بعد رضایت به درمان بدهد ؟

خروپف لرزش مجرای تنفسی و به تبع آن ایجاد صدا به خاطر بسته شدن شدن مسیر هوا در هنگام تنفس به هنگام خواب است.

در بعضی از موارد خروپف صدای کمی دارد ولی اکثراً ناخوشایند و بلند است. خروپف ممکن از علائم وقفه تنفسی در خواب باشد.

آمارهای متفاوتی وجود دارد اما حداقل ۳۰٪ بزرگسالان و گاهی تا ۵۰٪ خروپف می‌کنند.

یک تحقیق بر روی ۵٬۷۱۳ آمریکای نشان داد که ۲۴٪ مردان و ۱۳.۸٪ زنان خروپف می‌کنند که در میان افراد بین ۶۰ تا ۶۵ سال به ۶۰٪ (مردان) و ۴۰٪ (زنان) می‌رسد.

به گفته یک مشاور گوش، حلق و بینی بخش اعظم مورد های خر و پف را می توان ارزان و ساده رفع کرد، آنهم تنها با انجام چند ورزش ساده گلو در پنج دقیقه.

شاید لازم باشد این نه حرکت ساده را در دوره ای سه ماهه انجام دهید اما بسیاری از افراد با انجام تنها چند مرتبه این ورزش نتیجه گرفته اند. زبانتان را تا جایی که می توانید از دهان به طور صاف بیرون بیاورید.

سعی کنید نوک زبانتان به سمت نوک بینی و بعد چانه تا آنجا که می شود حرکت دهید. سپس آن را به سمت گونه چپ و راست خود حرکت کنید. این حرکت یعنی بردن زبان به چهار جهت را ۱۰ بار تکرار کنید.

کم نیستند مردان و زنانی که در سراسر دنیا گرفتار خر و پف هستند و بسیاری از اطرافیان آنها را به همین دلیل سرزنش می‌کنند. این اتفاق که عامل بسیاری از کدورت ها به ویژه میان زوجین شناخته می شود بهانه خوبی برای رونق گرفتن بازارهای انواع گجت های درمانی شده است، اما حقیقت این است که رفع این مشکل به همین سادگی نیست.

کارشناسان می گویند انجام چند ورزش خاص، کارسازتر است.تمام کسانی که برای درمان خر و پف به اسپری گلو، ضد احتقان بینی یا تراشه های دهانی متوسل شده اند خوب می دانند که خر و پف کردن به این سادگی ها از بین نمی رود. آمارها نشان داده است ۶۰ درصد جمعیت جهان همراه با شریک زندگی خود درگیر این مشکل هستند.

درمان خروپف

راه های درمان خروپف

دکتر صادق نیت درباره درمان های آسان این بیماری می گوید: اگر اضافه وزن دارید، وزنتان را کاهش دهید. مصرف سیگار را کاهش دهید و از خوردن خودسرانه داروهای خواب آور پرهیز کنید. همچنین می توانید با تجویز پزشک از ماسک های مخصوصی به نام CPAP (ماسک های هوا با فشار مثبت مداوم) استفاده کنید.

از نتایج پلی سونوگرافی چه می توان فهمید؟ دکتر صادق نیت به این پرسش این گونه پاسخ می دهد: براساس نتایج پلی سونوگرافی پزشک می تواند متوجه چند موضوع شود؛ زمان شروع خواب و بیداری، زمان به خواب عمیق رفتن، مدت خواب عمیق و مدت خواب سبک، مدت رویا دیدن، دفعات و علت های بیدار شدن و هر اتفاق غیرطبیعی که خواب را مختل می کند همچون مشکلات قلبی ـ تنفسی و مغزی بررسی می شود.

به گفته دکتر صادق نیت، نکته مهم در باره بیماری مهلک وقفه تنفسی حین خواب یا آپنه خواب، این است که این اتفاق طی یک شب ممکن است صد بار تکرار شود بدون این که فرد از آن مطلع شود و احساسش کند.

تکرار این اتفاق همراه با از بین رفتن خواب عمیق و باکیفیت و همچنین افت اکسیژن خون است و به همین دلیل روی احساس سرحالی و شادابی فرد تاثیر منفی می گذارد و می تواند طی روز، او را بشدت خواب آلود کند و قدرت تمرکز و یادگیری اش را کاهش دهد.

مطالب مرتبط