ماست بخوریم یا نه ؟ خواص و مضرات از نظر طب سنتی و جدید

ماست بخوریم یا نه ؟ خواص و مضرات از نظر طب سنتی و جدید

در منابع طب سنتی ایران با نام لبن الحامض آمده است.

ماهیت آن: شیر منجمد است و بهترین آن ماست شیر گاو تازه خوب انجماد یافته‌ی اندک ترش است.

طبیعت آن: در دوم سرد و تر هرچه ترش تر و رقیق تر باشد سردی و تری آن زیاتر است.

افعال و خواص آن
* مرطب بدن و چاق کننده (مسمن) است. ماست با افزایش رطوبت در اندام ها، زمینه افزایش حجم را فراهم می‌کند. این خاصیت در افراد لاغری که دارای مزاج گرم و خشک هستند بیشتر و سریع تر به ظهور می‌رسد؛ زیرا سردی ماست باعث تعدیل گرمی مزاج شده و تری ماست از سرعت تحلیل رطوبات آن می‌کاهد. رفته رفته با تجمع و تعدیل رطوبت در بدن افزایش حجم پدیدار می‌شود.
با توجه به آنچه بیان شد مصرف ماست برای افراد لاغر با مزاج گرم و خشک مناسب و اثر دارویی دارد ولی در افراد با مزاج سرد و تر ممکن است باعث بروز علامات نامطلوبی شود.
* مسکن تشنگی و عطش
* مقوی قوای جنسی در گرم مزاجان (محرورین)
* غذاییت آن نسبت به دوغ که مخیض نامند به سبب زیاد بودن بخش چربی (دهنیت)، بیشتر است در سایر افعال نزدیک به دوغ است.
* بر سر مالیدن چربی بالای ماست رطوبت بخش (مرطب) مغز و اعصاب (دماغ) و خواب آور است و قایم مقام روغن تخم کدو می باشد.
* افرادی که به علت خشکی غالب در روده ها دچار یبوست هستند اگر هر شب وقت خواب ۲۰۰ گرم ماست را با یکی دو قاشق شکر مخلوط و میل کنند در کاهش یبوست کمک کننده است.

خواص ماست (طبیعت و خواص درمانی)
ماست جزو مواد غذایی باطبع سرد و تر طبقه بندی میگردد. برخی از مهمترین خواص ماست شامل موارد زیر میگردد:

یکی از مواد موجود در ماست مواد پروبیوتیک نام دارد. این ماده نوعی باکتری خوب برای بدن است که به عملکرد بهتر بدن و تقویت سیستم ایمنی بدن کمک میکند. همچنین به هضم مواد غذایی و سلامت دستگاه گوارش کمک کرده، برای مادران باردار بسیار مفید بوده و به رشد جنین درون رحم کمک میکند.
مصرف ماست به دلیل کلسیم فراوان و دیگر مواد معدنی برای سلامت و استحکام استخوانها و دندانها بسیار مفید بوده، از پوکی استخوان و آرتروز پیشگیری می کند.

جالب است بدانید استفاده از ماستهای همراه با ویتامین د یک خوراکی بسیار مفید برای سلامت استخوانها محسوب میشود و مصرف روزانه آن به همه گروههای سنی به ویژه کودکان و سالمندان توصیه میگردد.
خواص ماست برای سلامت پوست بسیار گسترده بوده، استفاده از ماسکهای تهیه شده با ماست باعث افزایش نرمی و لطافت پوست میشود. خواص ماست برای پوست متعدد بوده شامل کمک به درمان جوش و آکنه، تسکین آفتاب سوختگی، از بین برنده لکه های پوست، برطرف کننده حلقه سیاه دور چشم و به طور کلی افزایش شادابی پوست و پیشگیری از پیری و چین و چروک پوست است.
استفاده از ماست و مصرف آن به درمان شوره سر و کاهش ریزش مو کمک میکند.
یکی دیگر از مهمترین خواص ماست کاهش ابتلا به عفونت قارچی واژن در میان زنانی است که به طور روزانه ماست مصرف میکنند.

مضرات ماست (نکات احتیاطی و موارد منع مصرف)

ماست دارای طبع سرد بوده، لذا زیاده روی در مصرف آن برای افراد دارای مزاج سردتوصیه نمی شود.

به طور کلی زیاده روی در مصرف ماست نفخ می‌آورد و دستگاه گوارش را ضعیف می‌کند.

امروزه انواع مختلف ماست در بازار وجود دارد، متخصصان تغذیه توصیه میکنند از مصرف ماستهای میوه ای خودداری نمایید. بهترین مواد غذایی مناسب با ماست، گردو و کشمش، گل سرخ، دلار، مربا و شیره خرما بوده که همگی در طب سنتی مصلح ماست محسوب شده و به شما در بهره مندی بیشتر از خواص ماست و فواید درمانی و تغذیه ای آن کمک میکند.