شیر بز برای نوزادان ضرر دارد یا نه ؟ شیر گاو و معایب و مزایایش

شیر بز بخوریم یا نه ؟ خواص و مضرات شیربز و گاو

شیر بز برای نوزادان ضرر دارد یا نه ؟ شیر گاو و معایب و مزایایش

از خواص و مضرات شیر گاو و شیر بز خبر دارید ؟ به سوال یکی از مخاطبان ما درباره شیر بز و مشکلی که برای فرزند شیرخوارش بوجود آمده است توجه کنید .

پسرم پایانه هفت ماهگیه به شیرگاو حساسیت داره و رفلاکس هم داره از شیر خشک تغذیه میکنه که دکترش شیر ببلاک کامفورت تجویز کرده وزن تولد ۲۸۰۰ الان ۶۶۰۰ هستش آیا وزنش کم نیست؟ میتونه ماست بخوره مشکلی از نظر حساسیت پیش نمیاد؟ شیرخشکش مناسبه؟ آیا مصرف شیر بز در کنار شیر خشک مشکلی ایجاد نمیکنه؟

پاسخ دکتر متخصص کودکان:
دوست عزیز شیر بز به هیچ عنوان نباید به نوزاد داده شود زیرا باعث کم خونی در نوزاد می گردد. مصرف ماست و لبنیات برای کودکان زیر ۱ سال کاملا ممنوع است و باعث ایجاد آلرژی و حساسیت در کودکان می شود.,زن نوزاد شما نسبت به وزن هنگام تولد کم است بنابراین توصیه می شود در خصوص وزن گیری و مصرف شیر خشک به متخصص اطفال مراجعه کنید.

شیر بز چه مزایایی دارد؟

هنگامی که شما به چگونگی عملکرد دستگاه گوارش نگاه می کنید، می توانید ببینید که چطور یک مشکل روده ای می تواند به راحتی بروز پیدا کند. خوشبختانه، شیر بز به راحتی توسط بدن قابل هضم است و این یک گزینه عالی برای کسانی است که با مشکلات دستگاه گوارش روبرو هستند. شیر بز برای کسانی که مشکل عدم تحمل لاکتوز دارند مناسب‌تر است و سبب التهاب دستگاه گوارش نمی‌شود. همچنین شیر بز یک گزینه عالی برای کودکانی است که از شیر مادر تغذیه کرده‌اند، زیرا این شیر حاوی آلرژن‌های کمتری نسبت به شیر گاو است.

شیر بز چه معایبی دارد؟

از آنجایی که شیر بز در کشور ما کمتر از شیر گاو است، می‌تواند به میزان قابل توجهی نسبت به شیر گاو گرانتر باشد. دستیابی به شیر بز خام، در نقاطی غیر از دامداری ها و فروشگاه های مواد غذایی سلامت، دشوار است. طعم و بوی شیر بز ممکن است برای همه، به خصوص کسانی که از شیر گاو استفاده می‌کنند، مطلوب نباشد.

شیر گاو چه مزایایی دارد؟

شیر گاو معمولی ارزان است و می‌توانید آن را همه جا پیدا کنید. برای افرادی که نمی‌توانند مصرف شیر گاو را کنار بگذارند توصیه می‌کنیم به جای شیر پاستوریزه از شیر خام استفاده کنند. مزایای شیر خام شامل کمک به سلامت پوست، ایجاد آلرژی کمتر و کاهش وزن است.

شیر گاو چه معایبی دارد؟

دسترسی به شیر گاو A2 در بسیاری از مناطق دشوار است و معمولا دارای برچسب قیمت برای اثبات آن است. فارغ از این که شیر A1 یا A2 است یا نه، هضم شیر گاو برای بدن بسیار مشکل است و ساعت‌ها طول می‌کشد، در حالی که هضم شیر بز ۳۰ دقیقه زمان می‌برد. برای کسانی که به شیر گاو آلرژی دارند (که این یک گروه بزرگ است)، این نوع شیر گزینه مناسبی نیست.

اگر شما مسائل مربوط به دستگاه گوارش و یا سندرم روده تحریک پذیر داشته باشید، ممکن است بخواهید به هر حال از شیر گاو دور شوید. اگر می خواهید بدانید که چنین مشکلی دارید یا نه، تست نفخ نوشیدنی را انجام دهید تا متوجه شوید.

 

شیر بز خواص تغذیه ای فراوانی دارد. از جمله خواص مفید آن عبارتند از:تحریک سیستم آنتی اکسیدانی بدن، تسریع دفع فرآورده های زاید حاصل از واکنش های شیمیایی در بدن، کاهش روند پیری و مفید برای افراد مبتلا به بیماری اسکیزوفرنی (نوعی بیماری عصبی). پروتئین و چربی موجود در آن ارزش تغذیه ای بالایی دارد.

شیر بز بیشترین شباهت را به شیر مادر دارد. خواص شیر بز شامل کاهش دردهای آرتروز، روماتیسم و کمک به تغذیه و بازسازی سیستم عصبی بدن است.
شیر بز اگر چه به شکل وسیع و صنعتی کمتر در اختیار مردم قرار میگیرد و تنها افرادی که در روستاها زندگی میکنند امکان دسترسی به آن را دارند، اما این شیر در برخی کشورهای اروپایی به شکل صنعتی و وسیع در اختیار شهروندان قرار میگیرد و حتی به صورت شیرخشک شده نیز در سوپرمارکتها عرضه میشود.

درمانگران طب سنتی در رابطه با خواص شیر بز بر این باورند اگر شیر تازه بز با انجیر سیاه تازه که در فصل تابستان میروید، مصرف شود، میتواند تاثیر زیادی در کاهش دردهای آرتروز، روماتیسم و بیماریهای مفصلی داشته باشد. در حدی که، چنانچه افراد به شیرخشک بز یا انجیر سیاه خشک دسترسی داشته باشند، نیز میتوانند با اضافه کردن آب به شیر یا خیس کردن انجیر درون آب از خواص درمانی این غذای دارویی بهره ببرند .

به طور کلی شیر بز جایگزین بسیار خوبی برای شیر گاو است ، به خصوص اگر خام و اٌرگانیک باشد. شیر بز ۲ درصد از ذخیره شیر جهانی را تامین می کند و اکثر افرادی که شیر بز مصرف می کنند، کمتر دچار ناراحتی های گوارشی و آلرژی می گردند. برای آشنایی بیشتر با خواص شیر بز و مزایای مصرف آن با ما همراه باشید.