درمان سوختگی با آب جوش و درمان تاول های شدید در منزل

درمان سوختگی با آب جوش و درمان تاول های شدید در منزل

میتوان گفت تقریباً همه یکبار هم که شده دست خودشون رو حال چه سطحی یا پیشرفته سوزانده‌اند. و تجربه این را داشته‌اند که بعد از سوختن پوست، جای سوختگی برای مدت طولانی یا همیشه می‌ماند. سوختگی اگر سطحی باشد، معمولاً لکه های تیره و قرمز روی پوست بجا می‌گذارد که این جای لک سوختگی و تیرگی آن برای تمام کسانی که به زیبایی پوست خود اهمیت می دهند، آزار دهنده است.

در مواجه با سوختگی اولین چیز و البته آسان ترین چیزی که به ذهنمان می رسد؛ راه های خانگی برای از بین بردن جای سوختگی روی پوست است. من هم به دنبال این راه ها بودم که با روش های زیر آشنا شدم.

اقدامات سریع اولیه

۱- دستتان را زیر شیر آب سرد بگیرید و ۱۰ الی ۱۵ دقیقه نگه دارید. اگر به شیر آب دسترسی ندارید می‌توانید حوله‌ی خیسی را که سرد است به دور آن بپیچید یا دستتان را در آب سرد برای مدت مشابه فرو ببرید. این کار می‌تواند درد و تورم را کاهش داده و از آسیب بافت جلوگیری کند.

• از قرار دادن دست در آب یخ و یا گرم یا مستقیما روی یخ جدا خوداری کنید چرا که سوختگی را عمیق‌‌‌‌‌‌تر کرده و درد را تشدید می‌کند.

• آب سرد، سوختگی و تورم را کاهش می‌دهد و به بهبودی سریعتر سوختگی یا زخم‌های کمتر کمک می‌کند.

۲- انگشتر و جواهرات را زیر آب سرد از دست خارج کنید تا راحت‌تر بتوانید به کار درمان بپردازید. این کار را به سرعت و به آرامی قبل از این که اطراف سوختگی متورم شود انجام دهید.
۳- از دست زدن و کندن تاول خودداری کنید: بلافاصله بعد از سوختگی تاول مشاهده می‌شود، که به هیچ وجه نباید دستکاری شود چرا که این تاول مانع ورود باکتری‌ها و عفونت به بدن می‌شود. اگر خود به خود باز شد آن را با آب و صابون بشویید، روی زخم پماد آنتی بیوتیک زده و با گاز استریل زخم را ببندید.

• به یاد داشته باشید اگر تاول بزرگتر از اندازه‌ی یک ناخن است حتما به پزشک مراجعه کنید. ممکن است لازم باشد تاول توسط پزشک برداشته و پانسمان شود تا از باز شدن خود به خودی و ایجاد عفونت حاد جلوگیری شود.
۴- به اورژانس مراجعه کنید: گاهی اوقات بعضی سوختگی‌ها که موجب تاول می‌شوند، نیاز به انجام اقدامات اورژانسی دارند. اگر هرکدام از علائم زیر را داشتید سریع به اورژانس مراجعه کنید.

• سوختگی‌هایی که تمام انگشت یا چند انگشت را درگیر کرده است.

• درد بسیار شدید یا بر عکس عدم احساس درد

• تاول‌های بسیار بد و ناجور

بهبود سوختگی و تاول

۱- مسکن بخورید: سوختگی و تاول در بعضی مواقع بسیار دردناک و رنج‌آور می‌شود. مصرف آسپیرین، ایبوپروفن، سدیم ناپروکسن یا استامینوفن ممکن است ناراحتی شما را از درد و تورم کاهش دهد. (دستورالعمل‌های مصرف دارو را باتوجه به برچسب آن مطالعه کرده و سپس دارو را مصرف کنید.)

۲- پوشش را هر روز عوض کنید: باندها را حداقل هر روز یک بار تعویض کنید اگر متوجه هرگونه رطوبت یا برانگیختگی زخم شدید سریع آن را باز کرده و تعویض کنید چرا که ممکن است تاول باز شده باشد و این برانگیختگی و رطوبت هم ناشی از همان باشد. پس باید سریع اقدام کرده و از ایجاد عفونت جلوگیری کنید.

۳- اجتناب از اصطکاک و فشار: لمس کردن چیزها با دست آسیب دیده و همچنین برخورد آن با اشیا یا فشار بر روی انگشتتان می‌تواند باعث پارگی تاول شده و روند بهبود را مختل کند و منجر به عفونت شود. از دست یا انگشتان دیگر خود استفاده کنید و از پوشاندن این قسمت با هر چیز تنگی خودداری کنید.

۴- آمپول کزاز فراموش نشود: عفونت ناشی از سوختگی و تاول می‌تواند منجر به بیماری کزاز شود. اگر در ده سالگی آمپول کزاز تزریق نکرده‌اید حتما از دکتر درخواست تزریق کنید. آمپول از به وجود آمدن بیماری کزاز ناشی از سوختگی جلوگیری می‌کند.

۵- نشانه‌های عفونت را جدی بگیرید: سوختگی ممکن است کمی طول بکشد تا بهبود یابد. توجه به درمان و مراقبت از آن تا بهبودی کامل اهمیت بسزایی دارد. چرا که در بعضی موارد بی‌توجهی و عدم رعایت بهداشت، عفونت را به راحتی در بدن گسترش داده و مشکلات بزرگتری مانند از دست دادن تحرک در انگشت را ایجاد می‌کند. در صورتی که علایم زیر را دارید، فورا به پزشک مراجعه کنید:

اگر دچار سوختگی شدید موارد زیر را رعایت کنید:

همیشه وقتی پوست می سوزد؛ بعد از برطرف شدن التهاب آن سریع شروع به درمان لکه سوختگی از روی پوست خود کنید تا علاوه بر اینکه لکه سریع تر بهبود یابد، احتمال اینکه جا و تیرگی لکه سوختگی روی پوست بماند، کمتر شود.
قرار گرفتن لک های سوختگی تازه در معرض آفتاب باعث می شود احتمال تیرگی جای سوختگی بالاتر رود. بنابرین اگر در آفتاب قرار می‌گیرید؛ محل سوختگی را با کرم ضد آفتاب بپوشانید. از یک کرم ضد آفتاب با SPF 25 یا بالاتر استفاده کنید.
خوردن مواد غذایی دارای ویتامین C میتواند به درمان سریع تر جای سوختگی روی پوست کمک کند. ویتامین C با ایجاد کلاژن، پوست شما را بهبود می دهد. ویتامین C بالا در مرکبات، کلم بروکلی و سیب زمینی وجود دارد.
برای درمان سریع تر سوختگی خود آب و مایعات زیاد بنوشید.