درمان تنگی نخاع در طب سنتی و جدید چیست ؟ علائم و علت آن چیست ؟

درمان تنگی نخاع در طب سنتی و جدید چیست ؟ علائم و علت آن چیست ؟

علائم تنگی کانال نخاع
با بیان اینکه دردهای تیرکشنده پا، گزگز، بی حسی، خواب رفتگی انگشتان دست و پا و… از جمله علائم تنگی کانال نخاع است، ادامه داد:درمان بسته به شدت بیماری فرق دارد. اگر در مراحل اولیه باشد یا به اصطلاح خفیف باشد با درمان های طبی درمان می شود. اقدامات طبی شامل رعایت مسائل تغذیه ای، کاهش وزن، درمان پوکی استخوان و… است. اگر این موارد خوب رعایت شود ۷۰ الی ۸۰ درصد موفقیت به همراه دارد.

وی در خصوص راه های پیشگیری از تنگی کانال نخاع گفت:اگر بیمار احساس می کند راست قامتی ندارد و به سمت جلو خم شده، باید به فکر این مساله باشد. اگر هنگام ایستادن احساس درد دارد، یک زنگ خطر است و باید به پزشک مراجعه کند. مساله بعدی اختلال در راه رفتن است اگر بیمار هنگام راه رفتن، در ناحیه پا احساس خالی شدن می کند یا دچار سردی و گزگز انگشتان می شود و تعادل طبیعی ندارد، این علامت نیز یک زنگ خطر محسوب می شود. ادامه داد:تغذیه مناسب داشتن، ترک سیگار، عوامل کمک کننده هستند و البته چاقی، پوکی استخوان، زندگی بی تحرک و نشسته و عدم تمایل به ورزش کردن هم از عوامل خطر تنگی کانال نخاع به شمار می روند.

علت تنگی کانال نخاع چیست؟
وی تاکید کرد:البته در این خصوص نقش عضلات اطراف ستون فقرات را نباید نادیده بگیریم. چراکه این عضلات باعث می شوند ما حالت خمیده به جلو نداشته باشیم و تقویت این عضلات از پیشرفت روند تنگی کانال نخاع پیشگیری می کند. یکی از بهترین ورزش ها، شنا، بخصوص کرال پشت. از میان نرمش های عادی هم ورزش های ویلیامز را توصیه می کنم. در پاسخ به این پرسش که آیا صلاح می دانید بیمارانی که درد دارند، سراغ ورزش و فیزیوتراپی بروند؟، تاکید کرد:خیر در مرحله درد ما توصیه می کنیم افراد ۷۲ ـ ۴۸ ساعت استراحت مطلق داشته باشند.

در این مرحله به آنها داروهای ضدالتهابی و مسکن می دهیم. زمانی که التهاب تمام شد و درد کاهش یافت و مریض علائم عصبی نداشت،فیزیوتراپی و درمان های طبی انجام می دهیم. این افراد بهتر است هنگام استراحت مطلق به پهلو دراز بکشند و بین زانوها بالش قرار دهند. وی در پایان به بیمارانی که بعد از عمل جراحی دچار درد هستند توصیه و اظهارداشت:این افراد باید به فکر تقویت عضلات اطراف ستون فقرات باشند در غیر این صورت به رغم موفقیت آمیز بودن عمل جراحی، علائم بیمار بهبود پیدا نمی کند.

بهبود انعطاف‌پذیری عضلات و تقویت تدریجی آن‌ها اثرات طولانی به تنگی کانال نخاعی دارد و درمان اصلی این بیماری محسوب می‌شود.

از دیگر درمان‌ها استفاده از داروهای ضد تشنج است که باعث کاهش دردهای عصبی می‌شود و همچنین استفاده از یخ و گرما ممکن است در موارد تنگی کانال ناحیه گردنی توصیه می‌شود.

طب سوزنی در بیمارانی که چسبندگی عضلات کمر دارند کمک کننده است و در مواردی استفاده از واکر و عصا توصیه می‌شود این وسایل علاوه بر کمک به راحت ایستادن باعث خم شدن به سمت جلو و درد کمتر می‌شود.

در مواردی که با روشهای گفته شده، درمان تنگی کانال امکان‌پذیر نباشد و یا علائم پیشرفت کند، ممکن است جراحی لازم شود اما باید توجه داشت که انتخاب برای جراحی باید دقیق باشد زیرا در مواردی ممکن است علایم نه تنها باقی بماند بلکه حتی بد‌تر هم بشود.

درمان تنگی نخاع در طب سنتی و جدید چیست ؟ علائم و علت آن چیست ؟

نظر طب سنتی در این باره چیست ؟

علت ایجاد تنگی کانال نخاعی از نظر بوعلی سینا تجمع مواد زائد در آن نقطه است. اگر یک ناحیه از ستون فقرات ضعیف شود بدن فضولات و مواد زاید را به جائی که ضعیف شده است، سوق می‌دهد.

به گفته بوعلی سینا تجمع سودا و بلغم و مواد زائد بدن در ستون فقرات موجب تنگی ستون فقرات می‌شود و برای درمان آن باید سودا و بلغم دفع و پاک سازی صورت گیرد، البته روغن مالی در آن ناحیه می تواند مفید باشد.

یبوست زمانی ایجاد می‌شود که مواد زائد در آن نقطه تجمع پیدا کند. همورویید هم اینگونه است. همورویید تجمع سودا است و می‌تواند به دلیل استرس، بدغذایی، بد کار کردن معده و کبد و … باشد.

تنها راه درمان هموروئید عمل نیست بلکه اصلاح معده است، مطمئناً وضعیت معده به شقاق مربوط است. زمانی این مواد از بدن دفع شود این بیماری بهبود می‌یابد.

توصیه می‌شود غذا خوب جویده شود. در میان غذا آب خورده نشود. (آب خوردن در غذا سبب اختلال در هضم غذا می‌شود)، قبل از سیر شدن از غذا خوردن دست بکشند و تا زمانی که گرسنه نشده‌اند، غذا نخورند همچنین غذاهای موافق مزاج مصرف کنند. (غذاهایی که موجب خشکی روده می‌شود مانند غذاهای فست فودی، غذاهای کارخانه‌ای و تنقلات همچنین آب یخ، چرا که یخ طبیعتاً سرد و خشک است و خشکی را افزایش می‌دهدو باعث سردی اعضا و انقباض در بدن می‌شود موجب عود بیماری‌ می‌شود، مصرف نکنند).

کسانی که مبتلا به شقاق (هموروئید) هستند در غذاهایشان تره زیاد استفاده کنند. تره ضد خونریزی شقاق است. برای مثال خاگینه تره و یا سوپ تره، آش تره مصرف کنند و بهتر است که تره را پخته مصرف کنند.

خاکشیر ضد خشکی بدن است. خاکشیر رطوبت‌های طبیعی بدن را افزایش می‌دهد. بهتر است خاکشیر با آب گرم مصرف شود. دمنوش شیرین بیان نیز مفید است. دمنوش رازیانه وانیسون ویا دمنوش زیره سبز بنوشند یا خاکشیر و بارهنگ را با آب جوش و نبات هر روز صبح مصرف کنند.

استفاده ماءالشعیر و ماءالجبن بسیار مفید است. این نوشیدنی‌ها باعث پاکسازی بدن می‌شود. اگر نفخ دارند حتماً نفخ را درمان کنند و استفاده زیره، نعناع و پونه در غذاها برای دفع نفخ بسیار مفید است.